Králíčci

Na naší farmě máme tři velké králíkárny, přičemž každá z nich pojme až devět dospělých jedinců. Aktuálně je na naší farmě k vidění 19 králíků, z toho 3 samci. Mnohé samice mají již mladé, proto neváhejte a přijďte se podívat na malá králíčátka:)

Někteří králíci již získali svá jména, ovšem mnoho z nich zatím zůstává bezejmenných. Další důvod proč navštívit naši farmu – pomozte nám pojmenovat králičí slečny:)

Jako první druh si představme králíka burgundského, který se do Evropy rozšířil z Francie. Burgundský králík je králík střední velikosti, jedná se o oblíbené masné plemeno, protože má tenkou kůži, krátkou srst a menší hlavu. Plné hmotnosti dosahuje již ve čtyřech měsících, a to kolem 3 – 3,2 kg. Plemeno se hodí na křížení s jinými králíky, kteří jsou také chováni kvůli masu.

Dalším druhem králíka, kterého najdete na naší farmě, je český strakáč. Český strakáč patří ke středně velkým králíkům. Jedná se o kresebné plemeno z dobrými vlastnostmi, jako jsou zmasilost, plodnost, dostatečná mléčnost a péče o mláďata. Dospělý králík váží kolem 3,3 – 4 kg. Čeští strakáčci mají různé barvy – černou (říká se jim kominíci), modrou a havanovitou. Již po narození králíčat chovatel pozná, jakou budou mít králici kresbu.

Druh český albín si v naší králičí kolonii našel také svůj pelíšek. Jak již název napovídá, jedná se o králíka bílé barvy. Je to králík s vysokou užitkovostí, dobrou rozmnožovací a růstovou schopností a jateční výtěžností. Tento druh má tedy dobrou masnou užitkovost, neklade zvláštní nároky na krmení a samice českého albína jsou velmi dobrými matkami. Tělo českého albína je středně velké a dospělý jedinec dosahuje hmotnosti od 4 do 5 kg.

Velký světlý stříbřitý králík je dalším druhem původně z Francie, který u nás na farmě najdete. Jedná se o plemeno, které je často chováno kvůli výstavám. Velikost tohoto králíka je střední a dosahuje hmotnosti 4,5 – 5,5 kg. Plodnost tohoto druhu je dobrá. Barva králíka je mléčně bílá s černými pesíky, přičemž mláďata králíků se rodí černá, vystříbřovat se začínají až posupně.                                                                                                                                                                                                     

Dalším druhem králíka, který obývá naši králíkárnu, je vídeňský černý králík a vídeňský šedý králík. Tento druh pochází původně z Rakouska. Jedná se o plodného a velmi užitkového králíka. V případě dobrého krmení dosáhne plné váhy již ve čtyřech měsících věku. Hmotnost dospělého jedince se pohybuje mezi 4 – 5 kg.

Posledním druhem králíka, kterého u nás najdete, je činčila velká. I přes svůj název se jedná o střední plemeno. Dospělý králík dosahuje hmotnosti 4,5 – 5,5 kg. Barva králíka připomíná zabarvení činčily pravé. Tělo je s namodralým nádechem s černou barvou konečků pesíků.